Örnek Alabileceğiniz Başarılı İş İnsanları

Başarı merdivenlerini çıkarken kendinize örnek alabileceğiniz ve sizlere yeni bir ufuk açabilecek bazı başarılı iş insanlarını sizler için bu haftaki blog yazımızda derledik. Keyifli okumalar.

Elon Musk

Elon Musk’ın hayat hikayesi, doğduğu Güney Afrika’da başlıyor. Daha sonra, PayPal’ın kurucu ortaklarından biri olan ve bir fırlatma aracı ve uzay aracı üreticisi olan SpaceX’i kuran Amerikalı bir girişimci oldu. Aynı zamanda bir elektrikli otomobil şirketi olan Tesla’nın ilk büyük yatırımcılarından biri ve CEO’su.

Musk, 2004 yılında Tesla Motors’un işletilmesine yardımcı olmak için mühendisler Martin Eberhard ve Marc Tarpenning’e katıldı ve burada dünyanın ilk elektrikli aracı olan Tesla Roadster’ın geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. Musk, Eberhard’ın 2007 yılında bir dizi ihtilaf nedeniyle şirketten kovulmasının ardından CEO ve ürün mimarı olarak görevi devraldı. Tesla, onun liderliğinde dünyanın en popüler ve arzu edilen araç markalarından biri haline geldi.

Elon Musk’ın SpaceX’i, roket üretmek ve askeri görevleri yürütmek için NASA ve ABD Hava Kuvvetleri ile birçok yüksek profilli sözleşme imzaladı. Musk, 2025 yılına kadar Mars’a bir astronot göndermek için NASA ile ortak bir görevde çalışma arzusunu dile getiriyordu. Elon Musk her zaman çeşitli uzay çağı teknolojilerinin savunucusu olmuştur, ancak bu onun için her zaman sorunsuz bir yolculuk olmamıştır. . Okulda zorluklara uğradıktan sonra küçük bir işletme sahibi ve sonunda iki yaratıcı firmanın CEO’su oldu. Ama oradan yükselmeye karar verdi ve asla daha azına razı olmadı.

Bill Gates

Bill Gates bir teknoloji uzmanı, iş lideri ve hayırseverdir. Bilgisayarlara olan ilgisini erken yaşta teşvik eden harika ve destekleyici bir aile ile Seattle, Washington’da büyüdü. Çocukluk arkadaşı Paul Allen ile Microsoft’u kurmak için üniversiteden ayrıldı. Bugün Bill, servetini topluma geri vermek için çalıştığı Bill & Melinda Gates Vakfı’na Melinda French Gates ile birlikte başkanlık ediyor.

Jeff Bezos

Bezos, 1964’te New Mexico’da doğdu. Çok gençken bilgisayarlara ilgi duydu ve daha sonra bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okumak için Princeton Üniversitesi’ne gitti .

Mezun olduktan sonra Wall Street’te çalıştı ve 1990’da finans şirketi DE Shaw’da en genç kıdemli başkan yardımcısı olarak atandı .

Dört yıl sonra Bezos, İnternet’teki en önemli başarı öykülerinden biri haline gelen çevrimiçi bir kitapçı olan Amazon.com’u başlatmak için iyi maaş aldığı pozisyonundan istifa etti. Jeff Bezos tam bir iş efsanesidir. Amazon’u kurdu ve küçük bir kitapçıdan perakende ve dijital endüstrilerin devine yükseltti.

Girişimci ve e-ticaret öncüsü Jeff Bezos, uzay araştırma şirketi Blue Origin’in yaratıcısı ve e-ticaret şirketi Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su olan The Washington Post’un sahibidir. Müreffeh ticari çabaları sayesinde, dünyanın en zengin insanlarından biridir.

Steve Jobs

Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955’te San Francisco, California’da doğdu. 13 yaşında, hayatındaki en önemli kişiyle tanıştı: 18 yaşındaki Stephen Wozniak.

Steve Jobs üniversite çağına geldiğinde, ailesine Oregon’daki pahalı bir sosyal bilimler fakültesi olan Reed College’a kaydolmak istediğini söyledi. Yoksul çift için öğrenim ücretleri astronomik olsa da, oğullarının biyolojik ebeveynlerine üniversite eğitimi alacağına söz vermişlerdi. Steve, Reed’de yalnızca bir dönem geçirdi, ardından aldığı derslerden çok doğu felsefesi, meyve diyetleri ile ilgilendiği için okulu bıraktı.

Birkaç ay sonra Steve iş aramak için Kaliforniya’ya döndü. Genç video oyun yapımcısı Atari’de işe alındı ​​ve maaşını üniversite arkadaşlarından biri olan Dan Kottke ile ‘aydınlanmayı aramak’ için Hindistan’a bir gezi yapmak için kullandı. Biraz hayal kırıklığına uğramış olarak geri döndü ve arkadaşı Woz’un yeni faaliyetleriyle daha fazla ilgilenmeye başladı.

Woz’un Homebrew toplantılarında topladığı bilgiler ve olağanüstü yeteneği, kendi bilgisayarını yapmasına izin verdi çünkü kendisi için bir kişisel bilgisayar istiyordu. Steve Jobs ilgi gördü ve arkadaşının parlak icadının, bir bilgisayar kiti kurma zahmetine girmeden yazılım yazmak isteyen yazılım meraklılarına satılabileceğini hemen anladı. Jobs, Wozniak’ı bu amaçla bir şirket kurmaya ikna etti: Apple Computer 1 Nisan 1976’da doğdu ve Apple ile teknoloji dünyasında bugün bile hali hazırda olan telefonları ve bilgisayarları ile devrim yarattılar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.