Türkiye’de Şirket Kurmak

Türkiye hızla iş dünyasına adım atıyor ve finansmanı geçmişe göre çok daha yüksek bir oranda genişletiyor. Türkiye hem Asya hem Orta Doğu hem de Avrupa pazarları ile açık bir şekilde ilgilenme ve yatırımcılara kolaylıklar sağlar. 

Türkiye’de hem yerel hem de yabancı yatırımcılar aynı haklara sahiptir.

Son Yıllarda Türkiye’de Şirket Açmak

Rusya ve Ukrayna savaşı sebebi ile bölgedeki insanlar son zamanlarda daha güvenli liman olarak gördükleri Türkiye’ye yönlerini çevirmiş durumdalar. Kovid-19 salgını nedeniyle de birçok ülke şirketlerinin yatırım planları da değişmiş durumda birçok şirket, yatırım fırsatları, enerji fiyatları, nakliye ücretleri, iş gücü ortamı gibi nedenleri göz önüne alarak Uzak Doğu’daki yatırımlarını Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelere kaydırmaya başladı.

Türkiye’ye en çok ilgi duyan yatırımcılar arasında ABD başı çekiyor. Rusya’dan çıkmaya hazırlanan ve çıkan birçok firma yönünü Türkiye’ye doğru çevirmiş durumda.

Türkiye’ye Yapılan Yatırımlar

Türkiye’ye uluslararası doğrudan yapılan net yatırımlar düşünüldüğünde 2021 yılı sonu itibariyle yatırımlar 240 milyar doları geçti. Faaliyetlerini de Türkiye’de sürdüren şirketlerin sayısı ise 2021 sonu itibariyle 76 bin 737’yi buldu. Bu şirketlerin 2 bin 30’u ise Amerikan şirketleri.

Ford, Boeing, General Motors, ExxonMobil, FedEx, Ford, Nike, Adidas, McDonald’s, KFC, Starbucks, Coca-Cola, PepsiCo, Airbnb, Netflix, Visa, Mastercard, American Express, Apple, Levi’s ve Walt Disney gibi çok sayıda ABD merkezli uluslararası şirket Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığını açıklamış, Goldman Sachs da Rusya’dan çıkacağını duyurmuştu ve Türkiye’ye yatırım yapma planlarını da gözden geçiriyorlar.

Türkiye Neden Avantajlı?

İnsan kaynağı ve coğrafi konumu bu nedenlerin başlıca sebepleri arasında yerini alıyor.

4 saatlik uçuş mesafesinde Avrupa, Kuzey Afrika, Körfez Bölgesi ve Orta Asya’nın önemli merkezlerindeki 1,3 milyar insan ve 26 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşılabiliyor olması, Türkiye’yi önemli bir üretim ve yönetim üssü hâline getiriyor.

Detaylı bilgi için buraya tıklayıp Türkiye’de şirket açma adımlarını inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.