İşlere Odaklanmak için Pomodoro Tekniği

Ertelemekten vazgeçin ve her seferinde Pomodoro tekniği ile odaklanmanızı geliştirin. İlk başta saçma gelebilir ama milyonlarca insan Pomodoro Tekniğinin hayat değiştiren gücüne inanır ve faydalı bulur.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği, 1980’lerin sonlarında o zamanki üniversite öğrencisi Francesco Cirillo tarafından geliştirildi. Cirillo, çalışmalarına odaklanmakta ve ödevlerini tamamlamakta zorlanıyordu. Kendini bunalmış hissederek, yalnızca 10 dakikalık odaklanmış bir çalışma süresi yaptı.Bu çalışmadan cesaret alarak, domates (İtalyanca pomodoro) şeklinde bir mutfak zamanlayıcısı buldu ve Pomodoro tekniği doğdu.

Cirillo bu teknik ile ilgili 130 sayfalık bir kitap kaleme alsa da, bu tekniğin en güçlü özelliği basit olmasında:

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

İhtiyacınız olan şeyler, bir yapılacaklar listesi ve zamanlayıcınızı ayarlamak.

  1. Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın ve zamanlayıcı çalana kadar tek bir göreve odaklanın.
  2. Seansınız sona erdiğinde, bir pomodoroyu işaretleyin ve tamamladığınız şeyi kaydedin.
  3. Ardından beş dakikalık bir molanın tadını çıkarın.
  4. Dört pomodorodan sonra, 15-30 dakikalık daha uzun, daha canlandırıcı bir mola verin

25 dakikalık çalışma bölümleri yöntemin özüdür, ancak bir Pomodoro uygulaması, ayrıca her bölümden en iyi şekilde yararlanmak için üç kural içerir:

  1. Karmaşık projeleri parçalara ayırın. Bir görev dörtten fazla pomodoro gerektiriyorsa, daha küçük, uygulanabilir adımlara bölünmesi gerekir. Bu kurala bağlı kalmak, projelerinizde net bir ilerleme kaydetmenize yardımcı olacaktır.
  2. Küçük görevleri bir araya getir. Birden fazla Pomodoro alacak herhangi bir iş, diğer basit görevlerle birleştirilmelidir. Örneğin, “kira ödemesini yap”, “veteriner randevusu ayarla” ve “Pomodoro makalesini oku” tek bir oturumda bir araya gelebilir
  3. Bir pomodoro kurulduktan sonra bozulmamalıdır. Pomodoro bölünmez bir zaman birimidir ve özellikle gelen e-postaları, grup sohbetlerini veya metin mesajlarını kontrol etmemek için bozulamaz. Ortaya çıkan herhangi bir fikir, görev veya istek daha sonra geri dönmek üzere not edilmelidir.

Kaçınılmaz bir kesinti durumunda, beş dakikalık ara verin ve yeniden başlayın.

Peki Pomodoro’yu Bu kadar Etkili Kılan Nedir?

Bir işe başlamayı kolaylaştırıyor. Araştırmalar, ertelemenin tembellik veya özdenetim eksikliği ile çok az ilgisi olduğunu göstermiştir. Aksine, olumsuz duygulardan kaçınmak için işleri erteleriz. Büyük bir göreve veya projeye öylece bakmak rahatsız edicidir, nasıl yapılacağından bile emin olamayabileceğiniz veya çok fazla belirsizlik içeren bir proje önünüzde duruyorsa tam bu noktada geçici olarak ruh halimizi iyileştirmek için bir Netflix dizisi açarız.

Araştırmalar aynı zamanda kaçınma döngüsünden çıkmanın etkili bir yolunu da gösterdi: ertelediğiniz her şeyi küçülterek küçük, gözünüzü korkutmayan bir ilk adıma indirin. Büyük görevlerinizi, projelerinizi veya hedeflerinizi yalnızca önümüzdeki 25 dakika boyunca yapmanız gereken bir şeye bölün. Üstlendiğiniz şeyin büyüklüğü karşısında kaçmanıza gerek kalmadan, yapmanız gereken bir sonraki şeye aşırı odaklanmanızı sağlar.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları?

Pomodoro tekniği doğru bir şekilde uygulandığı zaman, hem işiniz için hemde dersleriniz için oldukça iyi bir odaklanma yöntemidir.

Büyük ve yapmaktan kaçtığınız işleri 25 dakikalık çalışma dilimlerine bölmek ise her zaman ertelediğiniz işlerden kaçmamanıza küçük parçalar halinde daha verimli bir şekilde çalışmanızı sağlar.

Pomodoro Tekniği için Yardımcı Uygulamalar

TOGGL

POMODORO TRACKER

BE FOCUSED

FLAT TOMATO

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.