Girişimcilik Üzerine 10 Film

Girişimci adayı olarak hayatınızı iyileştirecek filmler seçmek oldukça önemlidir. Bu içerikte ister küçük ister büyük bir işletme hayaliniz olsun, sizler için derlediğimiz ve izlemeniz gereken 10 film.

Sosyal Ağ – The Social Network (2010)

2003 yılında, Harvard mezunu ve bilgisayar dehası Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg), sonunda Facebook olarak bilinen küresel sosyal ağa dönüşen yeni bir kavram üzerinde çalışmaya başlar. Altı yıl sonra, şimdiye kadarki en genç milyarderlerden biridir, ancak Zuckerberg, biri eski arkadaşı (Andrew Garfield) ile ilgili olan iki davanın alıcı tarafında olunca, eşi görülmemiş başarısının hem kişisel hem de yasal sorunlara yol açtığını fark eder. “Kazara Milyarderler” kitabından uyarlanmıştır.

Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness (2006)

Filmde Will Smith tarafından sahnelenen Chris Gardner hayallerini gerçekleştirmek için çok zorlu ve inanılmaz koşullarla karşılaşıyor. Adeta bir girişimcinin mutlak hedefe giderken yolda karşılaşabileceği koşullar gibi ve sonunda da hayalindeki işe sahip olmayı başarıyor. Mücadeleci ruhu gördüğümüz Chris Gardner’dan hepimizin alacağı öğretiler var. İzlenmesi gereken filmlerin başında gelen harika bir başyapıt.

Kazanma Sanatı– Moneyball (2011)

Verilerin ve analizin önemini gözler önüne seren, yeniliklere açık olmanın, uyum sağlamanın ve değişimin önemini vurgulayan Moneyball seyir zevki yüksek ve ilham verici bir beyzbol filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Para Avcısı- The Wolf of Wall Street (2013)

The Wolf of Wall Street, Jordan Belfort’un gerçek hikayesine dayanır. Jordan Belfort’un muazzam yükselişi ve gösterişli hayatının ardından çöküşünü anlatan film hırs ve aç gözlülüğün sonuçlarını bir kez daha gözler önüne seriyor. Leonardo DiCaprionun başrolde olduğu seyir zevk yüksek, herkesin izlemesi gerektiği ilham verici bir film.

Kurucu – The Founder (2016)

Fast food zinciri McDonalds’ın hikayesini bizlerle buluşturan film Mc Donald kardeşlerin ve Ray Kroc’un ilham verici hikayesini de öğrenmemize imkan veriyor. The Founder her girişimcinin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında bizce kesinlikle yer alıyor.

Steve Jobs (2015)

Steve Jobs’un hayat hikayesini ve Apple mücadelesini ele alan biyografi niteliğinde çekilmiş film hepimize ilham olabilecek nitelikte. Steve Jobs’un ilham verici biyografisini mutlaka okumanızı veya izlemenizi tavsiye ederiz.

Becoming Warren Buffet (2017)

Tarihin en saygın yatırımcı ve finansçı insanlarında biri olan Warren Buffet 69,8 milyar dolarlık bir servete sahip ve bu belgeselde bugüne kadar daha önce dile getirmediği sırlarını açığa dökerek, nasıl bu kadar başarılı bir insan haline geldiğini anlatıyor. Buffet, belgeselde aynı zamanda insanlara paranın hiçbir değeri kalmadığı durumlarda insan için neyin önemli olduğunu da dürüst bir dille anlatıyor.

The Aviator – Göklerin Hakimi (2004)

Usta oyuncu Leanordo DiCaprio’nun oynadığı bu film, ünlü bir film yapımcısı ve pilot olan Howard Hughes’ın hayatını anlatıyor. Babasından kalan servetle Birinci Dünya Savaşında savaşan uçakları konu alan “Cehennem Melekleri” adlı bir film çeker ve bu film ona hem şöhretlerin hem de pilotların dünyasında büyük bir kapı açar.

Startup.com (2001)

İki hevesli girişimcinin kurmuş olduğu GovWorks.com adlı bir internet sitesinin başına gelen olayları anlatan Startup.com bulunuyor. Film, iş ortakları ve iş arkadaşlarının arasında geçebilecek senaryolar hakkında insanlara hayat dersi verirken bir yandan da girişimde bulunan insanların başına gelen yatırımcı bulma gibi zorlukları anlatıyor.

Borsa Wall Street (1987)

1980’lerin iş dünyasına perde arkasının sürükleyici hikayesinin anlatıldığı filmde, hırslı ve genç bir borsacı (Charlie Sheen) Wall Street efsanesi Gordon Gekko (filmdeki performansıyla Oscar Ödülü kazanan Michael Douglas) tarafından baştan çıkarılarak yasa dışı ve son derece kazançlı bir dünyaya adım atar. Ancak kısa sürede bir gecede kazanılan zenginliklerin bedelinin çok ağır olduğunu keşfedecektir…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.