Girişimcilik Üzerine 5 Kitap

Girişimci olmak istiyorsanız okunacak en iyi kitaplar hangileri? Logos Ofis olarak girişimcilik üzerine derlediğimiz beş kitabı paylaşıyor ve girişimci adaylarına bu blog içeriğimizde ışık tutuyoruz.

Kitaplardan Girişimcilik Öğrenilir Mi?

Bazı insanlar, girişimciliğin doğuştan sahip olduğunuz bir şey olduğunu, bu nedenle girişimcilerin doğuştan geldiğini ve öğretilemeyeceğini iddia eder. Girişimciliğin öğrenilmiş bir davranış olduğuna dair artan kanıtlara rağmen burada, girişimci ebeveynlere sahip olmanın da size girişimci olma konusunda avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Tam bu noktada girişimcilik kitaplardan da öğrenilebileceği gibi kendi başınıza alacağınız aksiyonlar ve deneyimlerin de etkisi oldukça yüksek olacaktır. Bunu aslında hiç basketbol oynamadan iyi bir basketbolcu olamayacağınız gibi aklınıza gelen girişim fikirlerini hayata geçirmeden böyle bir deneyime ulaşamayacaksınız. Öyleyse sizlere girişimcilik yolunda rehberlik edecek kitaplarımızı paylaşalım;

1. Mor İnek – Seth Godin

Godin yaptığınız işlerin kalitesinden ziyade asıl önemli olanın ”Fark Yaratmak” üzerine olduğunu anlatıyor. Monotonlaşan sistemin farklı bir parçası olduğunuzda nasıl batmadan işin içinden başarı ile sıyrılacağınızı çok eğlenceli bir dille anlatıyor.

“Seth Godin başarının anahtarının göze çarpmak için farklı bir yol bulmak olduğunu söylüyor –tek renk ineklerin arasında mor bir inek olmak. Godin’in kendisi de belki de bu teorinin nasıl işe yaradığının en iyi örneği.”

2. Steve Jobs Olsa Ne Yapardı? – Cevher Ceylan

iPhone, Amazon, Facebook, Dell, Bloomberg, Ford, PayPal, Alibaba, WhatsApp, IKEA gibi dev şirketlerin kurucu ve yöneticilerinden dünyanızı değiştirecek yol haritaları.

Çalışkanlık, akıllı yatırım, zekâ, yenilikçilik ve tutku, başarı öykülerinin belli başlı unsurları. Yine de girişimci adaylarının çoğunlukla gözden kaçırdığı bazı ayrıntılar var; duygusal zekâ, çalışanlara saygı, itibara yatırım, durmayı bilmek, “hayır” diyebilmek ve kârdan ziyade başarıyı önemsemek, bunun için gerekirse para kaybetmek gibi…

Dünyanın en zenginlerinin sıralandığı listelerde adı geçenler, hikâye ve tavsiyeleriyle bu kitapta.

3. 100 $’lık Başlangıç – Chris Guillebeau

Chris Guillebeau bu kitabında, bütçenizi bitirmeden nasıl başarılı bir girişimci olursunuz çok güzel özetliyor.

4. Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde – Ashlee Vance

Bu kitap; 1971 doğumlu genç bir girişimcinin şirketleri ile dünyadaki otomotiv, uzay-havacılık ve enerji sektörlerindeki yerleşik düzene meydan okumasının sıra dışı hikâyesidir.

Elon Musk, X.com ve PayPal’in kurucularındandır ve sonraki dönemde Tesla ile sadece elektrikle giden 600 km menzilli ve 100km/sa hıza sadece 2,3 saniyede çıkan muhteşem otomobiller üretmiştir. SpaceX ile uzay taşımacılığının maliyetlerini çok büyük oranda düşürerek dünya devlerine meydan okumuş ve yakın gelecekte Mars’a insan yollayabilecek en muhtemel şirketi yaratmıştır. Ayrıca ABD’deki en büyük güneş enerjisi şirketi SolarCity’nin en büyük ortağı ve başkanıdır.

Ashlee Vance, 300’e yakın insanla konuşarak ve Elon Musk ile 30 saatten fazla birebir görüşme yaparak bu çarpıcı ve ilham verici hayat hikâyesini okurlarla buluşturuyor. Hayatını, dünyayı fosil yakıtlara mahkûm olmaktan kurtarmaya adayan Elon Musk’ın önüne çıkan engeller, büyük başarıları ve yaşadıkları daha iyi bir geleceğin hayalini kuran girişimci, mühendis, siyasetçi, eğitimci ve gençler için motivasyon kaynağı olacaktır.

5. Google Nasıl Yönetiliyor? – Jonathan Rosenberg ve Eric Schmidt

Peki dünyanın en hızlı büyüyen, en çok beğenilen, en çok konuşulan şirketi Google, nasıl yönetiliyor? Google’ın iki tepe yöneticisi -İcra Kurlu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg- tarafından yazılan ve tüm dünyada çok satan listelerini alt üst eden bu kitap, Google’ın oluşturduğu değerler ve şirket kültürü ile dünya lideri bir kuruma dönüşmesinin hikâyesi.

Strateji, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim, inovasyon gibi konularda yepyeni yaklaşımlar sunan Google Nasıl Yönetiliyor?, birçok örnek olayla dünya devi bir şirketin nasıl yönetildiğinin ipuçlarını sunuyor.

Yönetim ve pazarlama alanındaki son eğilimleri takip eden, şirketini nasıl büyütebileceğini ve güçlendirebileceğini düşünen, kendi işini kurmayı düşleyen ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen ve ekip çalışmasına inanan, alanının en iyileri ile beraber gelişmek isteyen herkes için, Google’ın en üst iki yöneticisinin kaleminden, tam bir başucu kitabı.

Girişimciliğe İlk Adımı Birlikte Atalım!

LOGOS Ofis olarak girişimci adaylarına, bu fikirlerini gerçeğe dönüştürebilecekleri ve hayallerinde olan ofis ortamını sağlamak için bizimle iletişime geçebilir ve web sitemizde bulunan hizmetlerimize göz gezdirmenizi dileriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.