Yazılımcılar Co-Working(Ortak Çalışma Alanı) Çalışma Alanlarını Neden Benimsiyor?

Ortak çalışma hareketi profesyonel dünyayı kasıp kavuruyo, 2022 ve 2023 yılına kadar dünya çapındaki ortak çalışma alanlarının sayısının 2019’a göre yüzde 42 artışla yaklaşık 26.000’e ulaşması bekleniyor . Çok çeşitli geçmişlere sahip insanlar, daha geleneksel çalışma ortamları yerine ortak çalışma alanlarını seçiyor. Sadece teknoloji uzmanlarıyla sınırlı değil (geliştiriciler ve programcılar çoğunluğu oluştursa da). yazarlar, tasarımcılar, sanatçılar, danışmanlar ve girişimciler, evden çalışmak veya bir iş merkezinde yer kiralamak yerine ortak çalışma alanlarını kullanmanın faydasını görüyor. Bu önemli bir nokta, bu çeşitlilik, bu akımı takip eden herkese ek avantajlar getiriyor. Ancak Co-Working(ortak çalışma) tam olarak nedir ve dünya çapındaki teknoloji uzmanları bu konuda neden bu kadar hevesli? Daha yakından bakalım.

Co-Working (Ortak Çalışma Alanı) Nedir?

Co-Working, paylaşımlı bir çalışma alanında diğer insanlarla birlikte çalışmak anlamına gelir. Tipik ofisinizden farklı olarak, ortak çalışma alanındaki insanlar mutlaka aynı organizasyona, ekibe ait değildir ve hatta aynı türde işler yapmazlar. Başlangıçta, aynı yerde çalışan rastgele insanlardır, ancak zamanla aynı alanda çok fazla zaman geçirerek ve yol boyunca birbirleriyle etkileşime girerek bir tür topluluk oluştururlar.

Yazılımcılar Neden Co-Working Alanlarına Geçiyor?

Programcıların ve geliştiricilerin ortak çalışma alanlarında çalışma yapmasının bir dizi nedeni vardır. İşte onlardan bazılarını sizler için derledik;

 • 1. Ortak çalışma alanları, ofisten ve evden çalışmanın en iyi yönlerini birleştirir:

Ortak çalışma alanları, ofisten ve evden çalışmanın en iyi yönlerini birleştirir. Co-Working alanları ile ilgili muhtemelen en ilgi çekici durum, geleneksel ofisler yerine evden çalışma ve klasik çalışma sistemin tam arasında bulunmasıdır. İstediğiniz zaman mola vermekte özgürsünüz, hiçbir patron omzunuzun üzerinden bakmıyor, katı çalışma saatleri yok.

Aynı zamanda, iyi organize edilmiş bir ofisin tüm olanaklarına sahipsiniz: rahat bir çalışma yeri, gerekli tüm ofis cihazları vb.

Yani ofis ortamını fazla boğucu ve kısıtlayıcı hisseden ancak evden çalışarak kendini diğer insanlardan izole etmek istemeyen kişiler için ideal bir seçimdir.

 • Odaklanmaya Yardımcı Olur:

Birçok programcı ve geliştirici, evden çalışmanın sağladığı esneklik ve özgürlüğü (teoride) sever. Bununla birlikte, pratikte gerçekten denediklerinde, genellikle ev ve işin onlar için pek iyi bir uyum içinde olmadığını fark ederler. Konsantre olmakta güçlük çekiyorlar, kolayca yoldan çıkıyorlar ve işi ev ortamlarıyla ilişkilendirmekte zorlanıyorlar. Home ofisler için sıklıkla belirtilen avantajlar, istediğiniz zaman mola verebilme, ne giyeceğinizi ve ne zaman kalkacağınızı seçebilme üretkenliğinizi önemli ölçüde azaltabilir. Doğuştan organize ve disiplinli biri değilseniz, bir tür dış motivasyona ihtiyacınız olabilir ve bir ortak çalışma alanının ofis benzeri atmosferi orta yolu sağlayabilir.

 • Bazı Ofis Yükümlülükleriniz Olmaz:

Bu, sınırlı sermayesi, nakit akışı ve kredisi olan yeni girişimler ve solo girişimciler için özellikle önemlidir. Örneğin Ankara’da bir teknoloji girişimi açmak istediğinizi varsayalım. Kendiniz ve ekibiniz için çalışma alanına ihtiyacınız var, ancak en az birkaç ay önceden ödeme yapmanız gerektiğinden ofis kiralamak çok pahalı. Bu arada, bırakın gelecek ayı, işlerinizin önümüzdeki hafta nerede olacağını bile bilmiyorsunuz ve kendinizi bu yola adamanız pek iyi bir fikir gibi görünmüyor. Alternatif olarak, Ankara’da Co_Working (ortak çalışma) ortamı arayabilir ve kendinize birkaç masa veya bir ekip alanı kiralayabilirsiniz.

 • Bir topluluğun parçasısınız:

Co-Working alanın en önemli özelliklerinden biri ise sizi bir topluluğunun parçası yapar.

İlk olarak, çalışma saatleriniz arasına serpiştirmek için sosyal etkileşimin faydalarını elde edersiniz, ancak bu etkileşimleri profesyonel tutabilirsiniz.

İkincisi, tipik bir ofiste bulabileceğinizden farklı türde bir topluluk yaratır. Ortak çalışma alanlarındaki insanlar aynı görevlerde ve aynı endüstrilerde çalışmayabilir, ancak hayatta benzer ilgi alanları ve yönleri vardır, bu da genellikle birbirlerine anlatacak bir şeyleri olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bağımsız olmaları veya çeşitli kuruluşlardan gelmeleri nedeniyle, ofis politikalarını düşünmek zorunda kalmadan birbirleriyle etkileşime girebilirler.

 • Network Oluşturma Fırsatı Yaratır:

Diğer insanlarla etkileşim kurma yeteneği, yalnızca bir kahve molası vermenin ve sohbet etmenin ötesine geçer. Ayrıca, kariyerinizi daha da ileriye taşımanıza yardımcı olabilecek ilişkiler kurma fırsatı da elde edersiniz. Örneğin, sorun yaşadığınız bir sorunu nasıl çözeceğiniz konusunda size ipucu verebilecek bir programcı arkadaşınızla tanışabilirsiniz. Uzmanlığınızdan yararlanabilecek bir proje üzerinde çalışan biriyle tanışabilirsiniz ve bu kişi sonunda sizi işe alabilir veya sizinle ortak olabilir.

 • Müşterilerle tanışmak için profesyonel bir ortam sunar:

Yazılım veya programlama uzmanıysanız, müşterilerle yüz yüze görüşmek sorunlara neden olabilir. Bazı insanlar, kendi mesleki ortamları olmayan uzmanlar hakkında şüphe duyarlar. Diğerleri, profesyonel konuları bir kafede veya benzer bir yerde tartışmanın biraz fazla rahat olduğunu düşünebilir. Bir ortak çalışma alanı mükemmel bir fırsat sunar: Bu, bir projenin özelliklerini bir müşteriyle tartışabileceğiniz ancak tam zamanlı gerçek bir ofise sahip olmak zorunda olmadığınız bir çalışma yeriniz olduğu anlamına gelir.

LOGOS Co-Working Hizmeti Sizlere Neler Sunar?

Tek başınıza çalışmaktan, paylaşım olanaklarındaki kısıtlılıktan, iş fırsatlarını kaçırmaktan rahatsız mısınız? Profesyonel iş hayatından uzak kalmayın. İş topluluklarına katılabilmek için en doğru yerdesiniz!

Ortak ofis ya da paylaşımlı ofis hizmeti, sessiz çalışma alanlarında size masa tahsis ederek, farklı sektörlerle bir arada çalışabilmenizi ve network oluşturabilmenizi sağlayan verimli bir ofis hizmetidir. Düşük maliyetlerle tasarruf ederken, her detayı titizlikle düşünülmüş lounge alanı ve içecek barı ile sizlere modern, konforlu ve verimli bir ofis hizmeti sunuyoruz.

 • Prestijli bir yasal adres, şık ve donanımlı bir ofis ortamı,
 • Hat ve telefon tahsisi, çağrı karşılama ve aktarma, posta/kargo ve faks takibini içeren sekreterlik hizmetleri,
 • Yüksek hızda internet bağlantısı ve teknik altyapı donanımı,
 • Misafirlerinizle görüşmelerinizde tüm teknolojik gereksinimlerinizin karşılandığı toplantı odaları,
 • Ücretsiz sıcak içecekler ve business lounge kullanımı,
 • Günlük temizlik ve genel dezenfeksiyon işlemi,
 • 7/24 ofis kullanım imkanı ve 24 saat kesintisiz CCTV güvenlik hizmeti,
 • En üst seviyede fiyat/performans oranı avantajı sunuyor bu hizmetlerin hepsini kira bedeli içerisine dahil ediyoruz.

Sizde Co-Working hizmetimizden yararlanmak isterseniz hemen buradaki bağlantıya tıklayarak bize ulaşabilir ya da formumuzu doldurup sizlere dönüş yapmamızı bekleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.