Kira Artış Oranları ve Artış Dönemleri

Her sene yenilenen kira artış oranları ve artış dönemleri ile ilgili detaylı tablo analiz ve bilgilerimiz yazımın ilerleyen kısımlarında sizlerle olacaktır.

Kira Artışı Nedir Neye Göre Yapılır?

Kiraladığınız taşınmazınızın belirlenen kira bedelinin belli zamanlarda ve aralıklarda, belirlenen artış oranı çerçevesinde yapılacak olan artış oranıdır. Kanun tarafından da belirtildiği üzere bu artışın fahiş miktarda yapılması kanun tarafından önlenmektedir.

Peki kira artışı neye göre yapılır? Kira artış oranı ev konut mu yoksa iş yeri mi olduğuna bakılarak ayrı artış oranları uygulanmaktadır. Fakat 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren artık bu ayrımdan söz edemeyiz.

Konutlarda Kira Artışı Nasıl Olur?

Kira sözleşmesi yaparken taraflar artış oranını belirlemiş ya da belirlememiş olabilirler iki durumda da bu artışın nasıl olcağını sizlere anlatacağız.

Taraflar Arasında Anlaşma Var İse: Anlaşmadaki oran kadar artar. Ancak bu miktar bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) 12 aylık ortalama değişim oranını geçemez.

Taraflar Arasında Anlaşma Yok ise: Gene tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) 12 aylık ortalama değişim oranını geçmeyecek şekilde kişiler tarafından, anlaşma olmazsa hakim tarafından hakkaniyete göre belirlenir.

Not: Burada yer alan kira artış oranı bilgileri 1 yıldan uzun sözleşmelerde de geçerlidir.

İş Yerlerinde Kira Artışı Nasıl Olur?

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu geçici madde 2 düzenlemesine göre 1 Temmuz 2020 tarihine kadar konutlardaki artış oranları uygulanmıyordu fakat bu tarihtan itibaren konutlardaki artış oranı iş yerleri içinde geçerli olmuştur.

İş Yeri Kira Artış Oranı: 01.07.2020 sonrasında ev kira artış oranı ile aynı hükümlere tabi.

TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) Nedir?

Parantez içerisinde de belirttiğimiz TÜFE, Tüketici Fiyat Endeksidir ve TÜİK tarafından açıklanan oranla yasal artış oranı belirlenmiş olur. Her ay farklı farklı yapılır.

Aşağıda paylaştığımız tablodan detaylı bir şekilde ay ay inceleyebilirsiniz.

Kiranız (Konut ve İş Yeri) Fazla Arttırılırsa Ne Yapabilirsiniz?

Ev sahibiniz ya da iş yeri dükkan sahibiniz yasal sınırların üzerine bir artış yaparsa bu bedeli ödemekle yükümlü değilisiniz. Eğer sözleşmenizde bir artış oranı belirli ise o oranda bir artış yapılabilir eğer sözleşmenizde böyle bir madde yer almıyor ise TÜFE oranına göre bu artış gerçekleştirilir.

Mülk sahibinin haksız ve yasal olmayan nedenlerle ihbar ve ihtarname, icra takibi başlatabilmekte fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bunların her biri haksız ve etkisizdir. Tüm bunlara karşın kiracının yasal olarak bu işlemler karşısında kanuni koşullar altında itirazını yapması gerekmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.