İş Geleceğe Hazır Mı?

Günümüzde yer alan ya da hali hazırda devam eden bir çok iş ve meslek gelecekte var olacak mı? Bazı sektörler ayakta kalacakken bazı sektörler ise teknoloji devrine ayak uyduramayıp tarihin tozlu sayfaları arasına karışıp gidecek. Peki sizin mesleğiniz, sektörünüz, faaliyet gösterdiğiniz alan ya da yeni bulunacağınız girişiminiz, geleceğe hazır mı?

Dijital Dönüşüm

Günümüzde firmalar, küçük ya da büyük işletmeler ya da yeni bir girişim olsun, bu konu özelinde yarı yarıya bölünmüş durumdalar. İşini dijitale dönüştürmeyi seçen ve hala geleneksel yöntemlerle ayakta kalmaya çalışan firmalar var. Dijitale ayak uyduran ve buna göre kadrolarını, iş alanlarını, kampanyalarını, stratejilerini kurgulayan firmalar ve girişimler iş yaşamının iki alanında da faaliyetlerine devam eden ve dönüşüme ayak uyduran işletmeler olarak kendilerini geleceğe hazırlamış durumdalar.

Dijital Dünya’da Olmanın Faydaları

Geleneksel yöntemlerle iş yaşamını sürdüren firmalar, yeni bir ürününü ya da ürünleri ile ilgilenen kitleleri tam olarak ölçümleyemez bu da fazla maliyet ile halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinden alacakları verimi oldukça düşürür. Dijital dönüşümünü gerçekleştirmiş bir işletme ise tam olarak hizmetini nerede ne şekilde ve kimlerle buluşturacağını bilip stratejisini bu yönde geliştirir. Unutmayın ölçümleyemediğiniz veriler pek bir işinize yaramaz.

Geleceğe Yönelik Vizyon

Şirketlerin veya işletmelerin en önemli misyonlarında biri gelecek vizyonudur. Sadece bugününe ya da geçmişte edinmiş olduğu başarılara odaklanan şirketler ayakta kalmakta her geçen gün zorlanmaya devam etmeleri içten değil. Günümüz dünyasında teknoloji ile birlikte hızlı değişen alanlar ve bunlarla beraber insanların geçmişte olan davranışlarının farklılaşması buna en büyük örnek. COVİD-19 sürecinde bazı şirketler işlerinin tekrar açılacağını durumun düzelmesini beklerken bazı firmalar ise tamamen işini dönüştürmeyi ya da yeni bir girişimde bulunacaklarsa da tamamen dijital devrimi göze alarak dönüşümlerini gerçekleştirip, zor olan pandemi koşullarından da fayda sağlayarak işlerini büyütmeye devam ettiler.

İnovatif Şirket

Eğer işinizi geleceğe taşımak istiyor ve rekabet etme düşüncesindeyseniz inovasyona önem vermeniz gerekir. İnovasyon anlayışı ürün, hizmet, şirketin tüm yetkinlikleri ve iş modelini gözden geçirerek müşteri deneyimini ürünlerinizin de önüne çıkararak tüm fırsatları değerlendirmek ve kültürel açıdan da işinizi zenginleştirmek önemli unsurlar arasında yer alır.

Hiç kuşkusuz geleceğe hazır inovatif bir şirket olmanın temel taşlarından bir ise yukarıda da sıkça bahsettiğimiz gibi gelişen ve gelişmekte olan teknolojilerin bilincinde olmak ve şirketinizi bu alanda ne kadar ve hangi ölçüde dönüştürmeniz gerektiği ile ilgili çalışmalar yapmak, kadrolarınızı bu yönde eğitmek ve geliştirmek, dijital dönüşümü tam anlamıyla şirket olarak uygulamanıza yarar sağlar.

Dijital Dönüşüm ve Verimlilik

Dijital dönüşümünü gerçekleştiren firmaların en büyük artıların biri ise hiç kuşkusuz maliyetlerin düşürülmesi, iş gücünün farklılaşması, hangi ürünleri üretip üretmeme konusunda müşteri deneyimlerini ve müşterilerin hangi ürünlerle temas kurmayı sevdiğini bilip tüm enerjisini o alana vermesi, yapacağı kampanyaları tamamen ölçümleyeceği alanlarda öne çıkarması ise harcayacağı bütçeyi ve bunun yanında doğru hedef kitleler ile buluşması açısından çok fayda sağladığı aşikardır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.